V metropoli oficiálně začal festival Prague Pride. Naplno se "rozjede" až ve čtvrtek

- Kuriozity autor: Danica Klein

V Praze dnes oficiálně začal festival sexuálních menšin Prague Pride. Pětidenní přehlídka s koncerty, diskusemi i večírky, jejíž program se "rozjede" ve čtvrtek, vyvrcholí v sobotu vůbec prvním pražským "průvodem hrdosti". Podle šéfa pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslawa Walka tak česká metropole nyní "zažívá svůj coming out".

Uspořádání festivalu dnes podpořila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Proti akci se v minulých dnech postavili konzervativci. Pořadatelé vydali doporučení účastníkům, jak se mají vyhýbat případnému konfliktu.

Bezpečnost zajištěna

Festival začal dnes odpoledne v hotelu Sheraton, a to malou recepcí. Zahájila ho krátká vystoupení a přípitek. Velký slavnostní start "se stříháním pásky" pořadatelé podle Walka nenachystali. Dnešní program obsahoval cvičení jógy, diskusi v Brně, setkání gayů či karnevalovou party.

Původně plánovaný večírek naháčů organizátoři z bezpečnostních důvodů zrušili. Podle policie totiž právě on mohl představovat nebezpečí výpadů. Walek dnes znovu zopakoval, že pořadatelé spolupracují s policií a bezpečnost na akci je zajištěna.

Na adresu sexuálních menšin v posledních dnech padala silná slova. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a průvod za nátlakovou akci a politickou demonstraci světa s pokřivenými hodnotami. Nelíbilo se mu, že záštitu dal pražský primátor jako pravicový politik. Za Hájka se postavil prezident. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální".

Tolerantní společnost?

S protestem se přidal šéf konzervativní iniciativy D.O.S.T. a personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora. Svůj pochod za rodinu jako protiváhu Prague Pride uspořádají Mladí křesťanští demokraté a Hnutí pro život. Protestní shromáždění svolává i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Uspořádání první pražské "pride", jak se těmto akcím v cizině říká, uvítala naopak vládní zmocněnkyně pro lidská práva. "Česká společnost je velmi tolerantní, avšak akce, jako je tato, umožní lepší seznámení s danou menšinou. Domnívám se, že ve společnosti stále přetrvává řada předsudků ohledně LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) osob," uvedla Šimůnková.

Podle ní tato menšina patří k méně viditelným, což přispívá k jejímu zkreslenému obrazu. Zmocněnkyně míní, že stereotypy přenášejí i média. Zaslala jim proto dnes návod, jak by sdělovací prostředky měly o menšině informovat.

Informační centra

Oslava různorodosti české společnosti a její tolerance je hlavním cílem festivalu i podle Walka. Přesto pořadatelé vydali doporučení, jak by se měli účastníci chovat, aby se vyhnuli případnému konfliktu. Do dnešních 18:00 se k účasti na průvodu na Facebooku přihlásilo bezmála 1500 lidí.

"Umíme zajistit bezpečnost v průvodu a na koncertě. V okamžiku, kdy akce skončí a lidé se vydají do ulic, to nezajistíme," uvedl Walek. I když nepředpokládá, že by se někdo mohl stát terčem fyzického útoku, přesto by prý lidé měli raději chodit ve skupinách a neměli by se nechat vyprovokovat nadávkami. Soubor rad je v tištěném programu i na webu www.praguepride.com.

Sdružení In Iustitia nabízí po celou dobu festivalu non stop linku 777 187 881 pro krizové a právní konzultace. Dnes začala fungovat také festivalová informační centra. Středisko v hotelu Sheraton a v klubu NoD Roxy bude vždy otevřeno do 18:00, do noci pak bude v provozu v klubech Angels a Qcafé.

Tagy: festival pochod

Zdroje: ČTK