Uznání za tvůrčí přínos: Ve Zlíně ocení Jiřího Lábuse

- Celebrity autor: Danica Klein

VIDEO. Herec Jiří Lábus obdrží na letošním zlínském filmovém festivalu Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, informoval dnes mluvčí festivalu Martin Pášma.

V loňském roce dostal stejnou cenu herec Petr Nárožný, o rok dříve Zdeněk Svěrák. Uznání se uděluje od roku 1997, prvním držitelem byl zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Letošní 52. ročník festivalu se koná od 27. května do 3. června.

"Jiří Lábus patří mezi nejvýraznější herce, kteří se zapsali svou filmovou a televizní tvorbou pro děti do srdcí několika generací. Jen velerole Rumburaka by k získání našeho Uznání stačila," uvedla vedoucí programového oddělení festivalu Markéta Pášmová. 
Ocenění Lábus převezme při závěrečném ceremoniálu festivalu 1. června v ve zlínském Kongresovém centru. Záznam ze slavnostního večera odvysílá o den později Česká televize.

Dvaašedesátiletý Lábus je absolventem DAMU a členem hereckého souboru Studia Ypsilon. Vedle legendárního seriálu Arabela hrál například v pohádkách Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda nebo Čert ví proč. Děti jej znají také díky rolím v dabingu a hlasovém herectví, především jako hlas postavičky Jů ze známé dvojice Jů a Hele. Starším se vybaví například jako hlas Marge ze seriálu Simpsonovi.

Letošní ročník festivalu nabídne přes 200 filmů. Vedle soutěží o nejlepší hraný film pro děti, hraný film pro mládež, animovaný film a evropský první film budou letos hlavními taháky irská kinematografie a připomínka výrazných osobností, jako byli výtvarník Jiří Trnka, skladatel Zdeněk Liška a režisér Zdeněk Sirový. Z žijících tvůrců bude vzdán hold Markétě Zinnerové, prozaičce a scenáristce, která necelý měsíc po festivalu oslaví 70. narozeniny.

Tagy: festival Zlín ocenění

Zdroje: ČTK