Tsunami jménem Potter: Nejvýnosnější sága filmových dějin

- Kuriozity autor: Danica Klein

Fenomén Harry Potter se za sedm let své existence přehnal literárním i filmovým světem jako uragán a zboural kdejaký rekord v prodejnosti i v návštěvnosti. Fantasy knížky o mladém čaroději z dílny britské autorky Joanne Kathleen Rowlingové měly ohromný úspěch a bylo podle nich natočeno osm filmů a několik počítačových her.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Poslední film vstoupí do světových kin tento čtvrtek. Knihy byly přeloženy do 67 jazyků a po celém světě se jich prodalo kolem 450 milionů kusů. Do češtiny je přeložili Vladimír a Pavel Medkovi.

Větší rozdíly

Úspěch knih vedl k natočení filmů, na které autorka přímo dohlížela. V nich byly do značné míry dodrženy události a prostředí z knihy, ve třetím díle jsou pak rozdíly větší. Harryho Pottera ve všech dílech ztvárnil Daniel Radcliffe. Sedmý knižní díl byl rozdělen do dvou filmových částí. První měla premiéru loni v listopadu a druhá vstupuje do kin nyní.

Návštěvnost filmů je velmi vysoká a vedle jednotlivých dílů Pána Prstenů, Hvězdných válek, Pirátů z Karibiku a filmů Titanic a Avatar se řadí k nejúspěšnějším filmům. Vloni se díky dosaženým tržbám stala vůbec nejvýnosnější sérií všech dob.

Doprovodný prodej počítačových her a dalších suvenýrů učinil ze značky Harry Potter výnosný obchod přesahující 15 miliard dolarů.

Tagy: kino knihy

Zdroje: ČTK