Smrtící epidemie cholery: Na Haiti zemřelo nejvíc lidí na celém světě

- Zdraví autor: Danica Klein

Na Haiti se v posledním roce nakazilo cholerou nejvíc lidí na celém světě. Ještě před ničivým zemětřesením z ledna 2010 se přitom tato nemoc v tomto karibském státě prakticky nevyskytovala, řekl vyslanec OSN na Haiti Paul Farmer. Podle něj se cholera brzy může stát hlavní příčinou všech úmrtí na Haiti.

V desetimilionové zemi se cholerou nakazilo 450.000 lidí a 6000 nakažených nemoci podlehlo. Země tak překonala i Bangladéš, kde je ročně hlášeno 100.000 až 300.000 nemocných.

"Bude tu s námi ještě dlouho"

Před začátkem roku 2010 se nemoc v zemi prakticky nevyskytovala. Její epidemie propukla po katastrofálním zemětřesení z loňského ledna, které zabilo na 300.000 lidí a zničilo infrastrukturu. Ta z velké části stále ještě není plně opravena, takže během období dešťů, které Haiti pravidelně postihuje, se voda se zárodky cholery snadno šíří.

Nákazu patrně na Haiti zanesli nepálští příslušníci mírových sil OSN. Na základně, kde působili, nebyly dostatečné hygienické podmínky, takže se zárodky cholery dostaly do největší haitské řeky. Jejím prostřednictvím se nemoc rozšířila do dalších oblastí.

Farmer vyjádřil obavu, že by se cholera mohla na Haiti dlouhodobě uchytit, protože mnoho zdejších obyvatel nemá přístup k čisté vodě. "Bude tu s námi ještě dlouho," řekl o nemoci.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná.

Tagy: smrt Haiti choroba cholera

Zdroje: ČTK