Poskytovatelé služeb protidrogové prevence žádají Nečase o pomoc

- Zdraví autor: red

Poskytovatelé služeb protidrogové prevence a léčby, které podstatnou částí financuje vláda, žádají v dopise premiéra Petra Nečase (ODS) o řešení dlouhodobých problémů spojených s poskytováním dotací. Systémové nedostatky ve financování služeb podle nich ohrožují nejen kvalitu, ale i samotnou existenci poskytovaných služeb.

V důsledku prý mohou mít dopad i na veřejné zdraví v České republice, sdělil výkonný ředitel občanského sdružení Progressive Vojtěch Janouškovec. K dopisu se připojilo na 20 poskytovatelů z celé ČR.

Poskytovatelé služeb upozorňují, že se letos dostali do kritické situace proto, že úřad vlády zatím jen části z nich vyplatil dotace na celý letošní rok, a to až koncem července. Přitom výsledky dotačního řízení Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) byly schváleny 31. března.

"Tato liknavost Úřadu vlády ČR ve vyplacení dotací dostala poskytovatele služeb do dluhové pasti a jimi nezaviněného rozporu se zákony," řekl Janouškovec. Týká se to podle něj mezd, odvodů, standardů služeb i pravidel hospodaření. Podobnou situaci poskytovatelé naposledy zažívali v roce 1997, uvedl. "Současné potíže poskytovatelů chápu a velmi mě mrzí," řekl ČTK národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Problém je způsoben tím, že peníze se vyplácejí v dotačním řízení, jež je časově náročnější než jiné způsoby financování. Dotace odešly tento týden, dodal.

Sám už prý předal Nečasovi část návrhů, na jejichž základě by se měl systém financování změnit. Zastaralý je podle Vobořila i způsob financování formou jednoletých projektů. Navrhuje, aby měli poskytovatelé v budoucnu možnost žádat o víceleté projekty prostřednictvím grantů nebo tendrů. Služby související s drogami provozují převážně neziskové organizace, které jsou na dotacích víceméně závislé. Případné plošné škrty by znamenaly "likvidaci sítě těchto služeb, která je brána jako vzor i v zemích západní Evropy," upozornil.

Systém sociálních služeb byl od 90. let budován po celé ČR v souladu s vládní strategií protidrogové politiky. Nyní jeho existenci i kvalitu ohrožuje také dlouhodobé snižování výdajů RVKPP na protidrogovou politiku. Zatímco v roce 1999 hospodařila rada se 150 miliony korun, v roce 2006 šlo o 105 milionů korun a letos již jen o 82 milionů korun.

"V důsledku toho je řada poskytovatelů nucena omezovat své služby, propouštět zaměstnance či služby definitivně rušit," upozorňují poskytovatelé. Snižuje se tím podle nich dostupnost odborné péče pro uživatele návykových látek i jejich rodiny v celé zemi.

Poskytovatelé služeb protidrogové prevence také navrhli premiéru Nečasovi společné setkání. Prioritou je podle nich vytvoření a zavedení nového systému financování služeb protidrogové prevence a léčby, po němž volala již vládní strategie protidrogové politiky 2005-2009.

Zdroje: ČTK