Populární Halloween je tady! Znáte původ tohoto svátku?

- Kuriozity autor: Danica Klein

VIDEO. S posledním říjnovým dnem dnes přicházejí oslavy anglosaského lidového svátku Halloween. Při něm se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu), aby dostaly sladkosti. Slaví se především v anglicky mluvících zemích, ale s globalizací živenou vším od internetu přes televizi až po reklamní kampaně nadnárodních řetězců se v současnosti rozšířil od Ukrajiny po Japonsko. 

Halloween

Halloween,zdroj: Archiv

Anglosaský svátek strašidel a dlabaných dýní už několik let slaví také někteří Češi. Dnes v podvečer se tak například budou moci rodiče s dětmi vydat v Trutnově na Večer duchů. V Olomouci se zase bude slavit Halloween v krytu civilní obrany v Bezručových sadech, kde připravili stezku odvahy pro otrlé, jež bude přístupná od 15 let. Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se před pátou uskuteční halloweenský lampionový průvod. 

Ve Spojených státech ovšem s tradičními oslavami letos "zamávala" tropická bouře Sandy, která v uplynulých dnech zasáhla nejlidnatější americké město New York. Přírodní živel mimo jiné překazil i jednu z městských tradic, kterou je halloweenský průvod masek ve čtvrti Greenwich Village. Dnes se měl konat už 39. ročník, ale organizátoři ho kvůli bouři odložili. Místo toho vyzvali všechny lidi, kteří by se jinak přišli na průvod podívat, aby pomohli s nápravou jejích následků. 

Halloweenské filmy a figurky v dětském menu Happy Meal

Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain podle keltského boha Samhaina (Sow- en, Anwinn), který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. Podle keltské víry byl tuto noc předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší ze všech dní v roce. Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a Irsku jako konec léta a příchod zimy. 

Nynější název svátku vznikl zkrácením anglického All-Hallows-eve (předvečer Všech svatých). Tradičními symboly Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, ale také upíři a zombie, které jsou letos obzvlášť populární. Typickými barvami jsou černá a oranžová. 

V polovině 19. století se Halloween dostal do Severní Ameriky díky přistěhovalcům ze Skotska a Irska, kteří s sebou jeho tradici přinesli. A odtud se v 70. letech minulého století začal s Američany učícími angličtinu v zahraničí šířit do dalších koutů světa. V současnosti se na tomto americkém kulturním exportu podílejí například společně filmové studio Disney a řetězec rychlého občerstvení McDonald's, které zákazníkům předkládají halloweenské filmy a figurky v dětském menu Happy Meal. 

Církev je proti

Nezbytně nutná halloweenská epizoda v každém americkém seriálu či sitkomu pak přispívá k tomu, že se Halloween stal stejně úspěšným americkým exportem, jako džínsy nebo Coca-Cola, míní americká autorka knihy Trick or Treat? A History of Halloween (Koledu, nebo ti něco provedu? Dějiny Halloweenu) Lisa Mortonová. 

Ta mimo jiné sestavila i přehled zemí, které už Halloweenu propadly - i těch, jež se mu více či méně úspěšně brání. Zaznamenala tak například, že Halloween se neujal ve Francii, ačkoli na přelomu tohoto století se zdálo, že i tady se jeho tradice uchytí. Podle Mortonové se na tom podepsaly jak jisté protiamerické postoje Francouzů, tak tradice svátku Všech svatých. 

Ve východní Evropě a především Rusku brání rozšíření Halloweenu ruská ortodoxní církev, která tvrdí, že je to proti místním tradicím. Přesto se část převážně mladých lidí snaží Halloween slavit a projevit při tvorbě kostýmu vlastní kreativitu. Naopak na Ukrajině se Halloweenu daří a konají se tu takové akce, jako hromadné provedení slavného hitu Michaela Jacksona Thriller. Jediné, co se na Ukrajině neujalo, jsou dýně, protože dát tady někomu dýni tradičně znamená "nestojím o tebe", dodala Mortonová. 


Pokud jde o muslimské země, Halloween se neslaví v žádném státě, kde je islám hlavním náboženstvím. Ovšem existuje zajímavý dokument zveřejněný serverem WikiLeaks, z něhož v loňském roce vyšlo najevo, že skupina bohatých obyvatel prolomila toto tabu na tajném halloweenském večírku v Saúdské Arábii, kde krom děsivých převleků nechyběl ani alkohol.

Tagy: církev masky halloween

Zdroje: ČTK