Plzeň hledá ženy, které zařadí po bok slavných, a udělá jim výstavu

- Ženy autor: red

Město Plzeň hledá ženy do svého nového projektu Plzeňské ikony. Dotyčné se tak dostanou do společnosti slavných žen, které Plzeň ovlivnila. Ocitnou se vedle herečky Terezy Brodské, zakladatelky nadačního fondu Slunečnice Heleny Houdové, olympijské vítězky Kateřiny Emmons a dalších. Některé se také stanou tváří venkovní výstavy.

Projekt je součástí kandidatury západočeské metropole na titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015, řekla Denisa Haubertová z týmu kandidatury.

"Projekt byl vyhlášen dnes. Občané Plzně a regionu mohou během 14 dnů vybrat ze svého okolí ženu, které si osobně váží, která v jejich životě sehrála velkou roli, protože je inspirovala, motivovala, ovlivnila," vysvětlila. V krátké eseji obsahující maximálně 200 slov by měli zdůvodnit svoji volbu. Esej umístí na web.

Návrhy vyhodnotí odborná porota složená nejen ze slavných plzeňských rodáků a osobnostní spojených s Plzní. "Jména žen, které se octnou mezi slavnými tvářemi Plzně a Plzeňska, budou vyhlášena 29. července u příležitosti odhalení kašen na náměstí Republiky," dodala Haubertová. Z vybraných tváří také vznikne venkovní výstava s názvem Plzeňské ikony, jež bude umístěna v centru města od 25. srpna.

Výstava stejně jako celá kandidatura jsou podle Haubertové vedeny snahou aktivizovat Plzeňany, vzbudit v nich zájem nejen o kulturní dění v Plzni. Nový projekt zaměřený na ženy vyšel z jednoho z úvodních textů přihlášky, jimiž Plzeň prezentuje před komisí svou koncepci kultury. Text obsahuje metaforu přirovnávající Plzeň k ženě a na historické paralele líčí osudy personifikované Plzně.
Západočeská metropole se o titul uchází s Ostravou, obě města postoupila do druhého kola. Vítěz bude znám v září

Tagy: Plzeň

Zdroje: ČTK