Odliv od pilulek: Ženy dávají při užívání antikoncepce přednost pohodlí

- Intimnosti autor: Danica Klein

Podle nejnovějších dat statistiků přibylo loni žen užívajících nitroděložní antikoncepci a ubylo těch, které berou pilulky. Ty jsou sice stejně spolehlivé jako nitroděložní tělísko, ale když si je žena zapomene vzít, může otěhotnět.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Odliv od pilulek souvisí i s tím, že si ženy oblíbily jiné formy, jako hormonální náplasti či vaginální kroužky. Celkem loni užívalo některou z forem hormonální antikoncepce 1,345.000 žen, to je 53,1 procenta žen od 15 do 49 let.

K doktorovi do Prahy

Nejvíc ženy v Olomouckém kraji, kde ji měly téměř dvě třetiny žen v plodném věku, a v Praze s 62 procenty uživatelek. Nejméně jich bylo ve Středočeském kraji, je to ale ovlivněno tím, že Středočešky jezdí k doktorovi do Prahy. Evidence není podle místa bydliště, ale sídla ordinace.

"Některé uživatelky mohly ocenit to, že jiná kombinovaná antikoncepce má třeba výhody oproti pilulkám, že se tak nezapomíná, a mohly přejít na náplast nebo vaginální kroužek," řekl k číslům statistiků prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Rostoucí oblibu nitroděložních systémů vysvětluje také tím, že se dostávají ve známost modernější varianty, které ženám více vyhovují.

Největší převaha hormonální antikoncepce nad nitroděložní je v Ústeckém a Středočeském kraji, kde 90 procent uživatelek má antikoncepci hormonální. Nejmenší podíl žen s hormonální antikoncepcí je v Královéhradeckém kraji, tvoří 84 procent, více žen tam tedy má tělísko. Tělísku dávají přednost ženy, které už neplánují otěhotnět a hledají něco na delší dobu, což nitroděložní antikoncepce splňuje.

Ze zdravotních důvodů

V reformním zákoně o specifických zdravotních službách, který tento týden začne projednávat sněmovna, se počítá také s možností sterilizace pro ženy, které už nechtějí další děti. Teď se v ČR dělá jen ze zdravotních důvodů. Gynekologická pracoviště poskytla loni téměř 10,3 milionu ošetření, u gynekologa bylo registrováno téměř 4,4 milionu žen.

Jedna ordinace poskytla v průměru 6277 ošetření a měla 2692 registrovaných pacientek. Na ženských odděleních nemocnic bylo loni evidováno 115.236 porodů. Počet porodů na tisícovku žen klesl loni proti roku předchozímu z 46 na 45.

Nejvíc porodů na stejný počet žen bylo v Praze, 61,2, nejméně v kraji Karlovarském, 38,2. V souvislosti s těhotenstvím, potratem, porodem a šestinedělím bylo loni vykázáno pět mateřských úmrtí.

Zdroje: ČTK