Obezita Američanů prý způsobuje velké ztráty zaměstnavatelům

- Zdraví autor: red

Obézní zaměstnanci v USA svými zdravotními problémy a nižší produktivitou práce způsobí zaměstnavatelům roční ztráty za víc než 73 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Za to by mohlo být zaměstnáno 1,8 milionu lidí s platem představujícím americký průměr, tedy asi 40.000 dolarů ročně. V dnes zveřejněné studii to napsal Eric Finkelstein z Dukeovy univerzity v Singapuru.

Došel k tomu z údajů o nákladech na zdravotní péči těchto zaměstnanců, o jejich nepřítomnosti v práci a o jejich produktivitě. V číslech vyjádřeno to znamená, že dodatečné náklady na každou ženu, jejíž tělesná váha je o 45 kilogramů vyšší než průměrná, činí v USA v přepočtu 298.000 korun. U mužů je to 273.000 korun.

Největší ztrátou pro zaměstnavatele je prý nižší pracovní produktivita, měřená časem, který zaměstnanec potřebuje k tomu, aby po příchodu začal pracovat, aby překonal únavu a zkoncentroval se.

Obezita zatěžuje ekonomiku

Podle jiné studie, zveřejněné v září, způsobuje obezita zaměstnanců ekonomice v USA ročně ztrátu 215 miliard dolarů (3,8 bilionu dolarů).

Obezitou trpí 26,7 procenta obyvatel USA, přičemž v devíti amerických státech je obézních přes 30 procent lidí. Za hlavní příčiny se označuje nekvalitní strava složená z kalorických jídel plných cukru a tuku a nedostatek tělesné aktivity.

Tagy: USA práce obezita

Zdroje: ČTK