"Nejtlustším státem" USA je Mississippi, nejlépe je na tom Colorado

- Zdraví autor: Danica Klein

"Nejtlustším" americkým státem je Mississippi, kde obezitou trpí 34,9 procenta dospělých obyvatel. Více než 30 procent obézních lidí je ve 12 z celkem 50 států americké unie. Nejlépe je na tom stát Colorado, kde má problémy s otylostí zhruba pětina obyvatel.

Podle výsledků jeho telefonického průzkumu, kterého se loni zúčastnilo 400.000 lidí, je v celkem 39 státech více než čtvrtina dospělých obyvatel obézních. Státy s největším počtem tlouštíků jsou zejména na jihu a středozápadě země. Například v Alabamě je mezi nimi 32 procent dospělých, v Louisianě pak 33,4 procenta a Indianě 30,8 procenta.

Států s počtem obézních lidí přesahujících 30 procent přitom od posledního podobného průzkumu přibylo. Zatímco dříve jich bylo devět, nyní o tři více. Celkem je obézních 35,7 procenta dospělých Američanů.

CDC přitom varuje, že obezita představuje ve Spojených státech závažný a nákladný problém. Jen v roce 2008 činily výdaje na léčení zdravotních problémů způsobených tloušťkou 147 miliard dolarů. Náklady na léčení obézního člověka jsou v průměru ročně o 1429 dolarů vyšší než u člověka s normální váhou.

Příliš tlustá na to, aby mohla sloužit v armádě

Z jednotlivých etnických skupin tloušťka nejvíce sužuje černochy, jichž je téměř polovina obézních. U hispánců je to asi 40 procent, mezi bílými Američany 34,3 procenta.

Výsledky nového průzkumu potvrzují, že obezita je ve Spojených státech stále větším problémem. Dramaticky jí přibylo zejména za posledních 30 let. Prognóza CDC přitom odhaduje, že v roce 2030 bude obézních už 42 procent obyvatel země.

S výraznou nadváhou mají problémy i děti a mládež a špatné stravovací návyky se promítají i do schopnosti armády nabírat nové vojáky. Více než čtvrtina Američanů ve věku 17 až 24 let je příliš tlustá na to, aby mohla sloužit v ozbrojených složkách.

V České republice má normální váhu asi 42 procent dospělých, 35 procent se potýká s nadváhou (index tělesné hmotnosti - BMI 25-29,9) a 23 procent s obezitou (BMI nad 30), z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně (BMI nad 40). Index tělesné hmotnosti (BMI) se vypočítává podle váhy v kilogramech vydělené výškou v metrech na druhou.

Tagy: nemoc Amerika obezita Colorado staty

Zdroje: ČTK