Nejsympatičtějším homosexuálem roku se stal Tomáš Frida

- Ženy autor: Jan Pastor

Nejsympatičtějším homosexuálem byl v sobotu krátce před půlnocí v soutěži Gay Man České republiky 2011 zvolen Tomáš Frida. Slavnostní večer se uskutečnil v pražském divadle Hybernia.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vítězství umožní třiadvacetiletému Pražanovi, který působí jako osobní trenér, zúčastnit se evropské soutěže organizované v Římě. Reprezentovat bude Česko i v Jihoafrické republice, kde se setkají vítězové všech národních klání, řekl prezident a hlavní organizátor akce Marian Kajzer.

Na druhém místě skončil osmnáctiletý Filip Ublick z Českých Budějovic. Třetím byl v soutěži, scénářem podobné přehlídkám ženské krásy, zvolen osmnáctiletý Vladimír Tesař z Prahy. O prvenství bojovalo osm mladých mužů.

Do finále se dostali jen Češi

Do soutěže se mohli hlásit muži ve věku od 18 do 40 let, zatímco loni byla věková hranice o pět let nižší. Pravidla soutěže připouštějí i účast cizinců žijících v Česku nejméně pět let. Do finále se nicméně dostali jen Češi.

O postupu uchazečů rozhodovali porotci, mezi nimiž byli vedle osobností gay komunity moderátoři, zpěváci nebo baviči.

Podle pořadatelů musí účastník soutěže prokázat dobrou schopnost komunikace s porotou. Rozhoduje vtip a pohotovost, řekl Kajzer. Nejsympatičtější gay bude totiž reprezentovat republiku ve světě. Podle pravidel by přihlášený účastník neměl natáčet filmy s erotickou či pornografickou tematikou nebo se fotografovat pro tento účel.

Soutěž má podle pozitivní vliv na vnímání homosexuality v Česku

Soutěž, která byla loni obnovena po desetileté přestávce, má podle Kajzra pozitivní vliv na vnímání homosexuality v Česku. "Je to motivace pro mnoho lidí jít správnou cestou," uvedl. Zejména mladí lidé považují účast v akci jako šanci zviditelnit se, míní.

Loňským vítězem soutěže se stal slovenský tanečník Martin Goga, který dlouhodobě žije v Česku. V mezinárodní soutěži Mr. Gay International získal třetí místo; na světovém mistrovství Mr. Gay World 2011 ve filipínské Manile byl letos v březnu jedenáctý.

Část výtěžku ze soutěže chtějí pořadatelé věnovat pražskému Domu světla a havířovské společnosti SPA-Společně proti AIDS.

Soutěže homosexuálních mužů jsou podle organizátorů ve světě vnímány jako součást emancipačních snah sexuálních menšin. V ČR mohli mladí homosexuálové soutěžit v letech 1992 až 2000, kdy se akce konaly pod patronátem Sdružení organizací homosexuálních občanů v ČR (SOHO). Přerušeny byly kvůli organizačním problémům.

Zdroje: ČTK