Naomi Campbellová bude svědčit v procesu s Charlesem Taylorem

- Ženy autor: red

Britská modelka Naomi Campbellová souhlasila s tím, že bude svědčit v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Ten u mezinárodního tribunálu v Haagu čelí od ledna 2008 obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Napsala o tom agentura AP.

Taylor před tribunálem čelí 11 bodům obžaloby včetně vražd, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování a rekrutování dětských vojáků během občanské války v sousedním státě Sierra Leone v letech 1991 až 2002. Ve válce pomáhal podle žaloby rebelům, kterým dodával zbraně a munici výměnou za takzvané "krvavé diamanty". Konflikt si podle odhadů vyžádal více než 250.000 lidských životů. Taylor všechna obvinění odmítá.

Žalobci haagského soudu vyzvali světoznámou modelku, aby svědčila ohledně diamantů, které od Taylora údajně dostala na jedné recepci v Jihoafrické republice v roce 1997.
Agentura Outside Organization, která Campbellovou zastupuje, v pátek potvrdila, že modelka bude svědčit. Zatím je její slyšení plánováno na 29. července.

Slyšení topmodelky má podle Taylorových obhájců případu pouze zaručit patřičnou bulvární publicitu. Svědectví se podle nich týká naprosto okrajové záležitosti.
Taylor stál v čele Libérie šest let (1997-2003). Za tu dobu přišel ke jmění, které je odhadováno na miliardy dolarů. Je první bývalou hlavou afrického státu, která je souzena mezinárodním soudem.

Tagy: proces

Zdroje: ČTK