Na zámku Sychrov se konal o víkendu "svatební veletrh"

- Ženy autor: Jan Janula

Zámek Sychrov na Liberecku se na dva víkendové dny oděl do svatebního hávu. Hojně navštěvovaný areál je už nyní vyhledávaným místem pro konání svatebních obřadů. Sychrovské svatební dny měly snoubencům ukázat, co vše je možné na zámku uspořádat a že nabídka je mnohem širší, než se obecně ví.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle organizátorů zájem předčil očekávání. Během soboty a neděle se o sňatek v kouzelném zámeckém prostředí zajímalo podle odhadu asi sto mladých párů. Sychrovské svatební dny neměly být klasickým svatebním veletrhem.

Zámecké paní

"Je to spíše ukázka toho, co všechno jsme na zámku Sychrov pro novomanžele schopní zajistit. Všechny prostory, které jsou k dispozici, byly vyzdobené a nachystané jako v den obřadu," vysvětlil Jaromír Náměstek, vedoucí oddělení návštěvnického provozu na státním zámku Sychrov.

Řada snoubenců, kteří sňatek v zámeckém prostředí zvažují, totiž o všech možnostech a místech konání obřadu neví. Kromě společenského sálu či kaple mohou být oddáni i v zámecké galerii, bývalém divadle, které má kapacitu až 200 míst k sezení.

Další z možností je sňatek v sychrovském parku. "Ty jsou v poslední době poměrně moderní," poznamenal organizátor.  Možnosti se navíc rozšířily po dokončení opravy zámecké oranžerie.

Přímo v ní se sice svatby neplánují, svatebčané však v její kavárně mohou příjemně strávit čas, než se například novomanželé po obřadu vyfotografují.  Snoubenci měli o víkendu příležitost prohlédnout si vyzdobené svatební prostory a od pracovníků zámku nebo vystavujících firem se dozvědět další podrobnosti.

Laciný přepych

Akci doplnily ukázky svatebních šatů, květin nebo altánů a slavobrán pro obřad pod širou oblohou. Před zámkem stály i nablýskané svatební limuzíny. Zájemci dokonce měli příležitost termín svatby ihned dojednat.

Nádvořím, historickými interiéry i zámeckým parkem korzovaly mladé páry, některé v doprovodu starostlivých maminek. Podle organizátorů mnoho mladých lidí neví, že pro ně sňatek na zámku vůbec nemusí být finančně nedostupný.

Například pronájem společenského sálu Bertina křídla přijde od dubna do října na 3500 korun.  Ještě levnější je sňatek v obřadní síni obecního úřadu v jednom ze zámeckých křídel. Kdo by však chtěl být oddán v komorním prostředí Královského apartmá, součásti expozice, musí si připravit 10.000 korun.

Zámek Sychrov dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším místům v Libereckém kraji. Během loňského roku si jej prohlédlo 122.522 lidí. Na zámku, neodmyslitelně spjatém se šlechtickým rodem Rohanů, se ročně koná více než stovka svatebních obřadů.

Zdroje: ČTK