Mléko z automatů není závadné, vyplynulo z testů

- Zdraví autor: red

Čerstvého mléka z tuzemských prodejních automatů se není třeba obávat. Vyplynulo to z analýzy, kterou nechala udělat Mladá fronta Dnes (MfD) ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem. Patogenní bakterie, které způsobují onemocnění, se nenašly ani v jednom z patnácti vzorků odebraných v různých regionech.

Při testu se tak nepotvrdilo varování ministerstva zdravotnictví, podle kterého je hlavním rizikem nepasterizovaného mléka "možný přenos bakteriálních a virových původců infekčních onemocnění".

Dál platí, že syrové mléko z automatů je méně předvídatelné než to upravené a zabalené v krabici a je bezpečnější pít ho až po převaření, napsal deník. Test však podle MfD ukázal, že nákup v automatech není žádným hazardem se zdravím.
Ani Státní veterinární správa (SVS) nezjistila při kontrolách automatů žádné závažnější problémy, řekl mluvčí SVS Josef Duben.

Podle deníku je nyní v Česku 170 přístrojů, z nichž si lidé mohou natočit tepelně neupravené mléko přímo od zemědělců. SVS koncem února informovala, že se na kontrolu automatů zaměří. Důvodem byly zprávy o průjmových onemocněních, které s prodejem syrového mléka mohly mít souvislost.

Tagy: mléko automaty

Zdroje: ČTK