Mláďata tygrů ve zlínské zoo už mají jména - Kimberly a Dexter

- Kuriozity autor: Lucie Hyblerová

Zlínská zoologická zahrada dnes pokřtila dvě mláďata tygrů ussurijských, která se narodila na konci května. Samička dostala jméno Kimberly a sameček je Dexter. Kmotry tygřat byli herec Saša Rašilov s dcerou Toničkou. Narození tygřat bylo pro zoo velkou událostí, mláďata se záhy stala návštěvnickým hitem. I při dnešním křtu nebylo u tygřího výběhu k hnutí. Podle zoologa Pavla Shromáždila mláďata ve Zlíně zůstanou ještě asi dva roky. 

Mládě tygra ussurijského

Mládě tygra ussurijského,zdroj: isifa/MAFRA/Dalibor Glück

Jméno tygřici vybírali dlouholetí sponzoři tygrů, pojmenování tygříka dostal na starost Rašilov. "Proběhla rodinná rada a rozhodli jsme se ho pojmenovat Dexter po hrdinovi seriálu, kterého dabuji. Podle jeho povahy se takové jméno pro tygra ideálně hodí," uvedl Rašilov. Mláďata byla nejdříve v chovatelském zázemí, zahrada proto nainstalovala kamery, aby je návštěvníci mohli pozorovat aspoň na obrazovce. Od září již malí tygři chodí do venkovního výběhu. 

"Dopoledne si v něm hrají, odpoledne prospí v zázemí a do výběhu jde jejich otec Josef. Tygříkům se podle vizuálního vzhledu daří velice dobře," přiblížil Shromáždil. Ošetřovatelé měli podle něj tygřata naposledy v rukou v jejich dvou měsících. Nyní již mláďata váží kolem 20 až 25 kilogramů. "Časy, kdy jsme si je mohli brát do ruky, jsou již pryč. Teď už by nás opravdu pořádně vyplatili. Už mají fondy na to, aby nás pěkně poškrábali a podrápali," popsal zoolog. 

Dodal, že přítomnost ošetřovatelů také nelibě nese matka tygřat, devítiletá samice Tanja, která jim dává najevo, že jejich pomoc při 'výchově' mláďat nepotřebuje. Tanja přišla do Zlína v roce 2004 z Čeljabinsku. S prvním partnerem Timurem se jí mláďata zplodit nepodařilo. V roce 2009 se jí ale narodila tři tygřata, jejichž otcem byl zapůjčený samec Xeron. Tygřata později zlínskou zoo opustila. 

Loni v létě ale přišel z Německa nastálo dvouletý samec Josef. Rychlost, s jakou se mu povedlo stát se otcem, překvapila i ošetřovatele. Samec totiž nejprve zájem o páření příliš nejevil. Jejich potomky podle Shromáždila čeká stejný osud jako tygřata narozená v roce 2009. Zhruba dva roky ještě zůstanou se svou matkou, poté jim zoo najde nový domov jinde. 

Tygr ussurijský je jednou z nejvzácnějších kočkovitých šelem. Především kvůli pytláctví je ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá už jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Počet těchto zvířat ve volné přírodě je odhadován na 350 kusů, ve světových zoo jich žije asi tisícovka. Zlínská zoo tygry ussurijské chová od roku 1968. V období mezi lety 1980 až 1983 se ve Zlíně podařilo odchovat celkem osm mláďat. Další odchov se však podařil až v roce 2009. 

Tagy: zlínská zoo tygři

Zdroje: ČTK