Londýn bombastickou flotilou oslaví svou panovnici

- Ženy autor: Jan Janula

Londýn bombasticky oslaví příští rok v červnu 60. výročí nástupu britské královny Alžběty II. na trůn obří flotilou tisíce plavidel, v jejichž čele popluje panovnice na speciálně upravené lodi. Podle organizátorů slavnosti to má být největší flotila, jaká se na Temži shromáždila za posledních 350 let.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Bude to ústřední událost královnina "diamantového výročí", řekl hlavní organizátor  Adrien Evans. Podle něj na lodích pojede na 30.000 lidí a flotilu bude sledovat ze břehů na milion diváků. Další plány na oslavy během několika měsíců zveřejní Buckinghamský palác.

Vyrazí  za přílivu

Flotila vyrazí v neděli 3. června v 15:30 ve chvíli vrcholícího přílivu, aby mohla plout s odlivem. Královna nastoupí na loď u Putney na západním okraji města a popluje až k londýnskému Toweru.

Bude dlouhá 12 kilometrů a bude složena z nejrůznějších typů lodí od veslic po plachetnice, parníky a velké dopravní lodi. Organizátoři rozeslali pozvánky do veslařských klubů v Británii, do přístavních měst a také do všech zemí britského Společenství, jimž Alžběta II. také vládne.

Všichni pozvaní mohou nabídnout loď do slavnostní flotily.  Stejně tak se mohou zúčastnit dobrovolníci, kteří se mohou hlásit na webové stránce oslav. Jedinou podmínkou je, aby jejich lodi byly s to udržet rychlost  7,4 km/hod a vešly se pod most ve Westminsteru. Stejně tak se od nich očekává, že vyzdobí svá plavidla britskými vlajkami.

Všeobecné veselí

Ve flotile také budou staré hasičské lodi, které budou stříkat vodu, další budou odpalovat ohňostroje. Jiné lodě povezou kapely, které budou hrát hudbu ze všech šesti desetiletí královniny vlády.

"Bude to taková tekutá historie. Bude to radostná a úspěšná verze Dunkerque," poznamenal v žertu londýnský starosta Boris Johnson v narážce na místy chaotický ústup britských vojáků z francouzského přístavu Dunkerque před nacistickými vojsky v roce 1940.

Podle Evanse slavnost navazuje na spektakulární oslavy, které se na Temži pořádaly, například při korunovaci Anny Boleynové v roce 1533. Nejvíc lodí - 10.000 - se prý na řece shromáždilo při slavnostech, které v roce 1662 uspořádal král Karel II.

Londýn si také slibuje, že oslavy vyrovnají pokles v počtu turistů, který pravidelně před olympijskými hrami zažívají pořadatelská města. Londýnská olympiáda začne o měsíc později. Zdroje: ČTK