Lékař radí: Na cesty si vemte vhodnou obuv, v subtropech nikdy nechoďte bosí!

- Zdraví autor: red

Péče o nohy je důležitou součástí cestování. Vhodná obuv s pružnou anatomicky tvarovanou vložkou podporuje klenbu a zlepšuje krevní zásobení nohou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Při pohybu v náročném terénu, kdy člověk jde po kamenech a překračuje kořeny stromů, radí lékař Rastislav Maďar v publikaci Ochrana zdraví na cestách obuv nad kotníky. Kvalitní bota s membránou zamezí pronikání vlhkosti zvenku a zároveň odvádí pot.

Obzvlášť v horkém podnebí je podle Maďara důležitá aspoň jedna koupel nohou denně. Pocit únavy zmírní solná koupel, kdy se do dvou litrů vody přidá polévková lžíce soli. Nohy se pak promasírují, důkladně osuší, zejména mezi prsty, a vetře se hydratační krém. Nadměrné pocení potlačí koupel, do které se přidá kyselina citronová, octová nebo odvar z šalvěje.

Pozor na puchýře a plísně

Puchýře je vhodné potřít dezinfekčním roztokem. Pokud puchýř bolí, radí Maďar propíchnout ho sterilní jehlou a místo opakovaně dezinfikovat. Nejvhodnější prevencí puchýřů a odřenin jsou podle lékaře vychozené boty, které dobře sedí. V příliš volné obuvi noha klouže a kůže se odírá.

V teplých a vlhkých klimatických pásmech hrozí plísně nohou, především mezi prsty, mohou ale napadnout i nehty. K plísňovým onemocněním jsou náchylní diabetici, u kterých je to projev nedostatečné léčby cukrovky. Pomáhají protiplísňové přípravky, které je nutno používat i několik týdnů po vymizení viditelných skvrn. Situaci zhoršují ponožky ze syntetických materiálů a gumáky.

V subtropech a tropech nechoďte bosí

Maďar nedoporučuje chodit v subtropech a tropech bosky, hlavně po vlhké půdě a zbytcích hnijících rostlin. Do obnažené kůže totiž mohou proniknout larvy, které se jí provrtávají a tvoří načervenalé svědící linie. I bez léčby do osmi týdnů v kůži ale odumřou, pro úlevu radí lékař chladivé emulze.

Pevné boty a ponožky chrání také před napadením písečnou blechou. To bývá značně bolestivé a může se zkomplikovat bakteriální infekcí. Hrozí v rovníkové Africe a Střední a Jižní Americe. Blechy sají krev, nasáté připomínají hrášek, je nutno je mechanicky odstranit a místo dezinfikovat.

Tagy: cestování péče obuv

Zdroje: ČTK