Legendární žihadlo z Police slaví šedesátiny

- Celebrity autor: Danica Klein

Za více než tři desetiletí své kariéry se britský zpěvák, baskytarista a skladatel Gordon Matthew Sumner, známý jako Sting, stal jednou ze stálic mezi hvězdami populární hudby. Jeho hudba přitom nepatří mezi přímočaře komerční záležitosti - zatímco jeho starší tvorba byla ovlivněna jazzem a reggae, na pozdějších albech si pohrával i s prvky world music.

Gordon Matthew Sumner se narodil v anglickém městečku Wallsend 2. října 1951 a vyrůstal v Newcastlu. Odmalička hrál na klavír, sám se naučil na kytaru a po svých patnáctinách, k nimž dostal baskytaru, založil první kapelu. Během studií hrál v několika skupinách a vystupoval v černožlutém svetru, čímž si vysloužil přezdívku "sting" (žihadlo).

Počátkem 70. let krátce vyučoval na základní škole angličtinu a tělocvik, hudba ho ale přivedla do Londýna, kde se v roce 1977 podílel na založení skupiny The Police. Kapela, hrající směs rocku a reggae, se brzy vyšvihla na přední příčky hitparád a získala několik platinových a zlatých desek v Británii i USA. V 80. letech se však členové skupiny vydali na sólové dráhy.

Ze Stinga se postupem let stala jedna z nejvýraznějších osobností pop music, jejíž význam přerostl hranice hudby. Již od 80. let se angažuje v boji za lidská práva, účastní se charitativních koncertů a ekologických festivalů. V roce 1989 založil nadaci Rainforest Foundation na záchranu deštných pralesů.

Zdroje: ČTK