Legendární gymnastka Čáslavská slaví 70. narozeniny

- Celebrity autor: Lucie Hyblerová

V předvečer svých sedmdesátin se dnes nejslavnější česká gymnastka Věra Čáslavská zúčastnila premiéry celovečerního dokumentárního filmu, který o ní natočila Olga Sommerová. Má název Věra 68 a v distribuci se objeví od 3. května.

Do pražského kina Lucerna jí přišli blahopřát známí, přátelé i kolegové, a to nejen z oblasti sportu. Generální ředitel České televize Petr Dvořák jí jako první před projekcí předal kytici. Veřejnoprávní televize se totiž na snímku, který vznikl ve společnosti Evolution Films, podílela jako koproducent.

"Od loňského října se procházím po České televizi a nelézám spoustu věcí, které je třeba zlepšovat. Zároveň nacházím řadu perel - a tento film je jednou z nich," řekl Dvořák. 
Věra Čáslavská poděkovala režisérce Sommerové i kameramance Olze Špátové za to, že k ní byly tolerantní.

V dokumentu hovoří i Václav Havel

Devadesátiminutový dokument přibližuje profesní kariéru i soukromý život nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob, která od japonského císaře obdržela nejvyšší ocenění Řád vycházejícího slunce. "Vždycky mě fascinovalo Věřino vlastenectví, které je dnes bohužel omšelým pojmem. Díky němu bojovala jako lvice a dala na frak sovětským gymnastkám na mexické olympiádě po okupaci Československa v roce 1968," uvedla ke snímku Sommerová.

Právě v Mexiku se na stupních vítězů Čáslavská odhodlala k tichému gestu, když odklonila hlavu od sovětské vlajky na protest proti okupaci své vlasti (tento archivní záběr se v dokumentu objeví díky pochopení BBC). Po bouřlivých ovacích při návratu z olympiády ji v komunistickém Československu čekaly výslechy Státní bezpečnosti, nedostala práci a vydělávala si úklidem domů. Svůj podpis pod protirežimním manifestem Dva tisíce slov neodvolala, přestože za něj byla dvacet let perzekvovaná.

Kromě jubilantky ve filmu hovoří například prezident Václav Havel, který si ji po listopadu vybral jako svou poradkyni, japanolog Martin Vačkář, olympijská vítězka Dana Zátopková a Jan Werich.

Tagy: dokument

Zdroje: ČTK