Krize v USA způsobila pokles počtu plastických operací

- Zdraví autor: red

Američané, kteří se loni vzpamatovávali z finanční krize, utratili za procedury plastické chirurgie deset miliard dolarů, což je o tři procenta méně než v roce 2008.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Propad zaznamenaly všechny nejoblíbenější výkony, mezi něž patří zvetšení ňader, úprava nosu, liposukce či zpevnění břicha, píše dnes s odvoláním na nově zveřejněné údaje Americké společnosti plastických chirurgů (ASPS) agentura Reuters. Největší propad co do počtu výkonů přitom zaznamenala liposukce.

Podle celkových čísel bylo nejčastějším prováděným zákrokem plastické chirurgie v roce 2009 zvětšení ňader (pokles o šest procent), změna tvaru nosu (pokles osm procent), plastika očních víček (pokles osm procent), liposukce (pokles 19 procent) a zpevnění břicha, při němž chirurgové odřežou přebytečný tuk (pokles pět procent).

Plastickou operaci vloni podstoupilo i 210.000 teenagerů ve věku od 13 do 19 let, což představuje dvě procenta ze všech provedených zákroků. Nejčastější operací je v této věkové skupině úprava nosu, zmenšení prsou u chlapců, zvětšení u dívek, operace odstávajících uší a liposukce. U skupiny pacientů starších 55 let je naopak populární facelift a oblibu neztrácejí ani méně invazivní zákroky, jako jsou botoxové injekce.

Valnou většinu zákazníků plastických chirurgů tvoří s 91 procenty ženy, z nichž část podstupuje takzvanou maminkovskou přeměnu zahrnující zpevnění břicha, liposukci a zpevnění ňader.
Žádný společenský odklon od zákroků plastické chirurgie se přitom zatím nerýsuje.

Podle průzkumu, který uskutečnil server RealSelf.com, by více než třetina žen a každý desátý muž podstoupili plastickou operaci, pokud by se nemuseli starat, co to stojí.
ASPS je největší organizace na světě sdružující certifikované plastické chirurgy. Má více než 7000 členů.

Tagy: USA

Zdroje: ČTK