Když Češka zpívá Čechům anglicky - aneb Irglová absolvovala úspěšné turné

- Ženy autor: Jan Janula

Moc dobrý pocit má ze setkání s českým publikem při uvádění své první sólové desky Markéta Irglová, která dvěma pražskými koncerty uzavře v pondělí krátké turné po Česku. Deska Anar vyjde v srpnu v americkém vydavatelství Anti. Irglová prý ale chtěla, aby ji jako první slyšeli lidé v jejím domově, a má radost, že se jí to podařilo.

"Desku jsem ještě nikde nepředstavovala. Záleželo mi na tom, abych měla čas ji předvést tady v Česku," řekla před dnešním koncertem v břevnovském klubu Kaštan Irglová, která žije v USA. Proslavila se spoluprací s Irem Glenem Hansardem, s nímž natočila tři úspěšné desky, film Once a získala Oscara za píseň Falling Slowly.

Turné s Oscarem

Podobně jako teď na nynějším turné vyjížděla s Glenem, kdy v jednom autě s rodiči objeli různá města v Čechách i na Moravě, spíše menší, a také letní festivaly. "Je tam perfektní atmosféra a skvělé publikum," vysvětlila.

Před českým publikem se jí dobře zpívá, umí poslouchat a projevovat své nadšení pro hudbu. U sólových koncertů si nejprve musí posluchače získat, nevědí, co mají čekat. Když jezdila s Glenem, lidé už věděli, na co jdou, tady si pomalu dělají představu, pak ale tleskají. Dávají najevo, když se jim písnička líbí, což je pro ni příjemná zkušenost.

Samostatné album zpěvačky obsahuje tucet písní, z toho deset autorských. Vzniklo po ukončení světového turné Irglové s dokumentem The Swell Season, který filmově zachycuje konec partnerství s Hansardem. Žánrově se písničky pohybují v oblasti harmonického folku s dominantním zvukem akustické kytary a piana.

Irglová zpívá anglicky, staví písně na textech, stráví nad jejich psaním hodně času, aby šly do hloubky a byly i po básnické stránce, jak si představuje. Mrzí ji, že toto českému publiku uteče, proto na svých českých koncertech před každou písničkou vysvětlí, o čem je.

Česky zatím ne

Česky nezpívá, ani nepíše, i když by to chtěla změnit a něco česky napsat. Na turné jednu píseň česky zpívá, od Karla Kryla Děkuji. "Mně se Kryl moc líbí, jeho texty i melodie. Záleží mi na tom, aby alespoň jedna písnička na českém koncertu byla v češtině," shrnula.

V textech zachycuje prožitky třiadvacetileté dívky, kdyby prý psala o něčem, co sama neprožila, co necítí, nebylo by to upřímné. Texty jsou tedy hodně osobní, tím se podle Irglové stávají univerzálními, lidé po celém světě procházejí tímtéž co ona.

Irglová pochází z Valašského Meziříčí, tam se seznámila s Hansardem, přátelství s muzikantem o 18 let starším postupně přerostlo v milostný vztah. Spolu účinkovali v hlavních rolích nízkorozpočtové romance Once.

Irglová chce do konce roku jezdit s kapelou i se sólovou deskou po USA, Evropě, v zimě možná také zajede do Austrálie. "Do konce roku máme na pilno a v prosinci nebo v lednu bych se zase ráda vydala do studia, protože písničky zatím chodí, a dokud chodí, tak by bylo fajn je nahrát," uzavřela.

Zdroje: ČTK