Kapitánka Janewayová z kultovního sci-fi seriálu Star Trek poprvé v Praze

- Celebrity autor: Danica Klein

Uniformy důstojníků Hvězdné flotily zaplnily dnes jeden ze sálů Národního domu v Praze. Čeští fanoušci amerického seriálu Star Trek, mnozí z nich v kostýmech odkazujících na tuto kultovní sci-fi sérii, tam bouřlivým potleskem přivítali Kate Mulgrewovou, představitelku kapitánky Kathryn Janewayové, velitelky kosmické lodi Voyager.

V rozhovoru pro média herečka poznamenala, že ačkoliv fanoušci Star Treku bývají mnohdy označováni za "exoty" či podivíny s přehnanou zálibou v technologiích, bývají to velmi chytří lidé, kteří kromě jiného pochopili i širší záměr tvůrců seriálu. S příznivci série se Mulgrewová setkává pravidelně, její nynější cesta obsahovala i návštěvy fanouškovských srazů v Německu či Austrálii.

Jedinečný fenomén

"Vždyť kosmická loď není v podstatě nic jiného než metafora toho, co děláme ve skutečném životě," podotkla Mulgrewová. "Možná jediná věc, kterou nám ve fyzikálním světě zbývá pochopit, je nekonečnost vesmíru. Takže nechápeme nic. A fanoušci Star Treku tomuhle rozumí," dodala.

Počátky vysílání vědeckofantastického seriálu Star Trek sahají do roku 1966. Od té doby doby se na obrazovkách objevilo přes 700 dílů několika hraných a jedné animované řady. Na seriál navázala desítka celovečerních filmů. V sedmdesátých letech se Star Trek rozvinul do jedinečného kulturního fenoménu, který oslovil tisíce lidí na celém světě.

Základním poselstvím Star Treku je "První direktiva", připomněla herečka, jejíž kapitánka se stala v historii filmové a televizní science fiction první ženou, která jako hlavní postava seděla na kapitánském křesle kosmické lodi. Mise kapitánky Janewayové ve vesmíru je prý především diplomacií, která překonává rozdíly ras, přesvědčení, filozofií i sexuálních orientací. "Umět pochopit jinou vesmírnou rasu není víceméně nic jiného než schopnost chápat obyvatele jiných zemí," míní Mulgrewová.

Plusy překonávají minusy

Herečka na natáčení série z 24. století, jehož se účastnila po sedm sezón od roku 1994, vzpomíná s radostí, i když v rozhovoru připomněla, že zároveň musela stíhat výchovu svých dvou dětí.

"To bylo těžké, nebyla jsem s nimi tak často, jak by si zasloužily. Ale plusy překonávají minusy. Získala jsem skvělé přátele a milovala jsem energii té práce," řekla dnes novinářům. Energii nyní šestapadesátileté ženy a její barvité vyprávění plné vtipů častým potleskem oceňovali i fanoušci ve vinohradském Národním domě.

Divákům se v seriálu Star Trek představila nejdříve vesmírná loď Enterprise a její posádka s kapitánem Jamesem T.Kirkem. Teprve později následovaly příběhy lodi Voyager pod velením postavy kapitánky Janewayové.

"Byla to pro mne neustávající výzva. Chtěla jsem kapitánku Janewayovou obdařit něčím, co její mužští partneři postrádali," poznamenala herečka. S postavou prý měla mnoho společného, například sílu osobnosti, lásku k lidem i smíchu a jistou panovačnost.

Základním rozdílem však byl fakt, že seriálová postava byla vědkyní. "Já mám k vědci asi tak blízko jako k bleše. Nemám takovou hlavu. A nemám její odvahu, její neuvěřitelnou integritu," připustila Mulgrewová.

Silná žena

Herečka neztvárnila jen svou nejznámější seriálovou roli. "Vybírám si silné ženy. Herec většinou ztvárňuje to, co je blízké jeho osobnosti," podotkla. Kritika ocenila její zosobnění herečky Katharine Hepburnové v představení pro jednoho herce nazvané Čaj o páté, které přišlo jen krátce po uzavření startrekovské kapitoly jejího života. Mezi její další ceněné role patří Kleopatra z shakespearovské klasiky Antonius a Kleopatra.

V Česku je herečka poprvé a netají se tím, že jí Praha i česká historie učarovala. "Praha je úžasná, sedíte na terase a vidíte klenot vedle klenotu, věž vedle věže, Pražský hrad, nádhera," rozplývala se při rozhovoru s novináři.

Zdroje: ČTK