Kapela postižených The Tap Tap si užila ovace vestoje

- Celebrity autor: Danica Klein

Ovace zažila včera večer pražská Státní opera. Aplaus od publika si tentokrát nevysloužila hvězda světového formátu, ale kapela postižených studentů Jedličkova ústavu The Tap Tap. Část jejího benefičního mikulášského koncertu odvysílala Česká televize v přímém přenosu. Vybralo se při něm 991.000 korun. Peníze se použijí pro vzdělávací centrum Studeo.

Uskupení The Tap Tap vzniklo v roce 1998 v pražském Jedličkově ústavu. Členové používají hlavně bicí nástroje - bicí soupravu, bonga, conga, ozvučná dřívka, tamburíny, zvonce či činely. Na sboristech jsou doprovodné rytmy, sólisté mají zjednodušené notové zápisy a střídají se ve zpěvu. Na flétnu, tubu, saxofon a piano pak hrají hostující muzikanti.

První CD s názvem Hopšidyridy pokřtila kapela v roce 2006. Svou deskou se záznamem předchozího koncertu v opeře podarovala dnes i všechny diváky.

Tu správnou atmosféru dostala šou, kterou doprovázel bouřlivý potlesk i pískání fanynek, až po skončení televizního vysílání. V něm vystoupili třeba Dan Bárta, Ondřej Hejma či Klára Vytisková. Skupina po přenosu nabídla ještě několik hitů, tentokrát už bez účasti slavných tváří.

Reprezentace i v zahraničí

Podle moderátora Ladislava Angeloviče, který druhého průvodce večerem Jana Krause označil hned na začátku za svého asistenta, si diváci přídavek "vyplácali".Muzikanti jim zahráli třeba polku Na tu svatbu s mojí milou. S tou formace sklidila úspěch před nedávnem v Madridu, kde zastupovala hlavní město při dnech Prahy.

"Nabyli jsme dojmu, že Česko dokážeme velmi důstojně reprezentovat v zahraničí," řekl zakladatel kapely a dirigent Šimon Ornest. Podle něj by soubor mohl vyrazit na turné do ciziny po českých centrech. V plánu je třeba Moskva. Podívat by se mohl také za moře, a to například do Ria či Sydney.

Všichni jednou umřeme

O velkolepý závěr se kapela postarala písničkou o smrtce na pražském orloji od skupiny Elán, kterou si s postiženými muzikanty zazpívalo i publikum. "Všichni jednou umřeme, ale to není důvod proč si kazit život," glosoval Angelovič.

Zájemci, kteří by chtěli kapelu vidět a slyšet naživo, budou mít ještě letos příležitost. S uskupením Notičky připravuje na 20. prosince Velkou vánoční jízdu v Rudolfinu, která začne v 19:00. Přesně za rok - tedy 20. prosince 2012 - pak na zájemce čeká v Praze Koncert proti konci světa.

Tagy: koncert kapela opera postižení

Zdroje: ČTK