Jak odbourat stres? Vyzkoušejte fitness centrum pro mozek

- Ženy autor: red

V obvyklém fitness centru si lidé procvičují svaly a vylepšují fyzickou kondici, ve fitness centru pro mozek, jak se dá také přístroj Mindball nazvat, si procvičí schopnost soustředění a relaxace. Posílí své mozkové schopnosti a odbourají stres. Užívá se u manažerů, sportovců či policistům, u přístroje seděli i někteří čeští politici. V cizině se osvědčil k léčbě hyperaktivních dětí či frigidních žen.

"Mindball je unikátní švédský přístroj, který zábavným způsobem rozvíjí schopnost odpočívat i soustředit se," řekl dnes novinářům specialista na komunikaci a vedení lidí Tomáš Zdechovský.

Mindball funguje na principu hry, kdy se protihráči snaží dostat do soupeřovy branky kuličku. Ale bez doteku, vše závisí na schopnosti mozku," doplnila Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com, která Mindball jako jedna z mála společností ve střední Evropě vlastní.

Hráči sedí u speciálního stolu, na hlavách čelenky se snímači mozkové aktivity. Míček ovládají jen svou koncentrací. Do branky protihráče dostane míček rychleji ten z hráčů, který se umí lépe soustředit a nerozptyluje se dalšími myšlenkami, popsal princip Fruhwirtová.

Linky aktivity pravé a levé mozkové hemisféry se ukazují na obrazovce a musejí se blížit nulovým hodnotám, pak je síla mozku největší. Spolehlivě prý linky vysoko zvedne slovo "sex", které každé soustředění naruší.

Jediný přístroj v ČR má společnost se sídlem v Hradci Králové. Její lektoři se školili na speciálním pracovišti v Polsku, které má licenci od švédského výrobce pro celou střední Evropu. Přístroj se v ČR neužívá k léčbě, ale už se prý dostal do povědomí zdravotníků - například psychologové posílají na Mindball své klienty, podnikatele, kteří mají problém se soustředěním.

Hodina sezení vyjde zhruba na tisícovku, majetnější lidé si ho mohou pronajmout i domů, což je ještě dražší.

Zdechovský vyzkoušel přístroj na svých dvou dětech, 2,5leté dceři a 5,5letém synovi - hra prý u obou prodloužila dobu, po kterou se soustředí.

K nácviku soustředění používají přístroj některé autoškoly. Zdechovský ale varoval "hráče", aby těsně po cvičení na přístroji nesedali za volant. Mozek je tak soustředěn na jedinou činnost, že zhruba 20 minut pak nedokáže analyzovat současně situaci na silnici, značky a potřeby řízení.

Tagy: mozek stres

Zdroje: ČTK