Íránská média prý zveřejnila špatné fotografie opice

- Kuriozity autor: Lucie Hyblerová

Íránská média zveřejnila fotografie dvou různých opic, z nichž jednu měla v pondělí do vesmíru vynést íránská raketa. To vzápětí vyvolalo spekulace, zda primát skutečně do vesmíru letěl či zda neuhynul. Zástupce íránského vesmírného programu se je dnes podle agentury AP pokusil vyvrátit prohlášením, že opice ve vypuštěné íránské raketě skutečně byla a že se po 20 minutách letu vrátila v pořádku na Zemi.

Opice

Opice,zdroj: ThinkStock

Byly připraveny dva balíčky oficiálních fotografií slavné íránské opice, přičemž jeden z nich obsahoval fotky nesprávné opice a ten některá íránská média chybně zveřejnila, objasnil íránský představitel. Jedna sada totiž ukazovala poměrně tmavou opici, druhá pak světle šedou s červeným mateřským znaménkem nad pravým okem.

Mohammad Ebrahímí z íránského vesmírného úřadu agentuře AP upřesnil, že opice, která byla v pondělí vynesena do vesmíru, se jmenuje Píšgam, což je perský výraz pro pionýra. Podle něj jsou mezi oficiálními fotografiemi i starší fotky jedné z náhradních opic. Pro let prý bylo současně testováno více primátů. "Mohu ale s určitostí říct, že Píšgam se těší dobrému zdraví a let do vesmíru neměl na opici žádný fyzický dopad," prohlásil.

Vyslání opice je dobrým začátkem

Harvardský astronom Jonathan McDowell, který sleduje vypouštění raket a vesmírné aktivity, tento týden prohlásil, že let opice do vesmíru byl skutečný. Má však trochu jiné vysvětlení pro fotografie. Podle něj šedá opice se znaménkem zahynula při nepodařené vesmírné misi v roce 2011. Írán nikdy nepotvrdil, že by v roce 2011 uskutečnil nepodařený let a že by opice uhynula.

Podle Íránu je vyslání opice dalším krokem k cíli Teheránu uskutečnit pilotovaný kosmický let. USA a jejich spojenci se ale obávají, že íránské vesmírné technologie by mohly být využity při vývoji raket dlouhého doletu, jež by mohly nést jaderné hlavice.

V roce 2010 Teherán uvedl, že vypustil raketu, v níž byla myš, želva a červi.

Tagy: opice fotky

Zdroje: ČTK