Írán má první bankovní pobočku pouze pro ženy

- Ženy autor: red

Írán má první bankovní pobočku pouze pro ženy. Jedna z největších íránských bank pro drobnou klientelu Bank Melli uvedla, že otevřela ve svatém městě Mašhad první pobočku, ve které mohou ženy obhospodařovat své finance, aniž by musely jednat s neznámými muži.

 Banka tak vychází vstříc hluboce věřícím rodinám, které odmítají, aby se ženy setkávaly na veřejnosti s cizími muži. Informovala o tom íránská tisková agentura IRNA.

Podle islámského právního systému šaría, který byl zaveden v zemi po revoluci v roce 1979, je zakázán intimní kontakt mezi muži a ženami, kteří nejsou v příbuzenském stavu. Tato pravidla však nezahrnují běžné činnosti, jako nakupování či bankovní služby, a ženy tak běžně mohou chodit do bank, ve kterých je obsluhují obě pohlaví. 

   V minulých letech se v některých íránských městech objevila taxi pouze pro ženy, která řídí ženy. Do některých veřejných zahrad pak nesmí vstoupit muži. Autobusy v zemi jsou odděleny, ženy musí sedět vzadu.

Podle zákona rovněž ženy musí na veřejnosti nosit zakryté vlasy a dlouhé neforemné kabáty. Za porušení pravidel oblékání jim hrozí pokuta 13 milionů ríjálů (přes 28.300 Kč).

Tagy: Írán banka zeny

Zdroje: ČTK