Gorilí mládě skončilo v inkubátoru, mělo by se ale vrátit k mámě. Přežije?

- Kuriozity autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Gorilí mládě, které se v úterý narodilo v pražské zoo, zůstane ještě v inkubátoru. Má stále potíže s udržením tělesné teploty. V nejbližších dnech se jej chovatelé pokusí vrátit matce Bikiře, bude to ale velmi rizikové. Pokus může skončit smrtí mláděte. Pokud jej matka nepřijme, odešlou ho chovatelé do zahraničí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Šance na úspěch je velmi nízká. I když to bude představovat riziko, rozhodli jsme se, že pokud se jeho stav zlepší, pokusíme se ho k Bikiře opět přiložit," poznamenal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Důvodem je, že pokud by mládě odchovali lidé, gorily by jej již pravděpodobně nepřijaly.

Mimo zahradu

Bikira nemusí mládě přijmout, a to při pokusu zemře. V případě, že se o něj matka začne starat, může snaha skončit neúspěchem, protože mládě nepřežije případné zdravotní komplikace.

Pokud Bikira mládě odmítne, nebo se jeho zdravotní stav v nejbližších dnech nezlepší, bude odesláno do zahraniční zoologické zahrady, se kterou se již pražská zoo domluvila. Tamní zoo chová skupinu goril, která má již s podobným odchovem zkušenost. Její jméno zatím nechce Bobek zveřejnit.

V současné době je mládě inkubátoru na specializovaném pracovišti o péči o zvířata mimo zoologickou zahradu. Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Tagy: zoo mládě gorily

Zdroje: ČTK