Evropská komise chce chránit včely, bojí se jejich vymírání

- Zdraví autor: red

Evropská komise varuje EU před úbytkem včel a případnými dopady, které by to mohlo mít.

Vysokou úmrtnost včel v posledních letech se zatím nedaří vysvětlit. Právě na to by se unie měla víc zaměřit, mimo jiné ve výzkumu. Píše se to ve strategii, kterou dnes Evropská komise představila. Brusel plánuje nebo už připravil i řadu dalších opatření, včetně navýšení finanční pomoci včelařům.

U výzkumu jde konkrétně například o to, že jedna unijní laboratoř ve Francii bude vyčleněna speciálně na studium zdravívčel. Zkoumat se ale bude i dopad různých legislativ a norem, které Evropská unie přijímá a které by mohly mít vliv na zdraví včel. Brusel rovněž zváží, co dělat s omezeným přístupem k výrobkům, které slouží k léčbě včel.

Už dříve komise rozhodla o navýšení finančních prostředků na podporu včelařů pro roky 2011 až 2013 o 25 procent. Částka se navýšila z 26 milionů pro roky 2008 až 2010 na 32 milionů eur.

Dotace pro české včelaře

Růst podpory se týká i českých včelařů. Ti by měli v následujících třech letech získat více než 200 milionů korun z Evropské unie i státního rozpočtu. Česká vláda nedávno schválila nařízení, podle kterého včelařům z rozpočtu dorovná dotace v přepočtu téměř 102 milionů korun, které na podporu včelařů již v červenci schválila EU. Tyto peníze lze využít třeba na obnovu včelstev, boj proti nemocem včel či nákup přístrojů a zařízení.

V Unii působí kolem 700.000 včelařů. V posledních letech je trápí vysoká úmrtnost včel, kterou se zatím expertům nedaří vysvětlit. Problém neřeší jen EU, objevil se i v řadě dalších států světa.

Tagy: včely

Zdroje: ČTK