Dech beroucí částka: Žena žaluje New York o 900 bilionů dolarů

- Kuriozity autor: Danica Klein

900 bilionů dolarů požaduje jako odškodnění šestačtyřicetiletá Američanka po městě New Yorku za to, že jí před dvěma lety byly odebrány děti a umístěny do náhradní péče.

Podle soudních dokumentů předložených minulý týden Ogunbayová viní sociální službu a město za to, že jí přivodily ekonomické potíže a porušily občanská práva její i jejích dětí.

Synové, jimž je nyní 16 a 13 let, jí byli odebráni v roce 2008. Úřady tehdy usoudily, že je Ogunbayová duševně nevyrovnaná a odmítá léčbu. Trpěla údajně halucinacemi a iluzemi a také nechávala chlapce doma samotné na dlouhou dobu, zatímco chodila do práce. Ogunbayová, která si nevzala žádného právníka a žalobu vede sama, označila tato tvrzení za "obrovskou lež". Město podle ní "bezohledně porušilo její právo na celistvost rodiny".

Dopad odebrání dětí je pro matku děsivý, napsal Forbes. Ale požadovat za ně částku, kde se za devítkou řadí čtrnáct nul? Nejvyšší odškodnění, jaké kdy město New York jednotlivci přiřklo, bylo 18,278 milionu dolarů Jamesi McMillanovi, který utrpěl paralyzující zranění při nehodě statenislandského přívozu, při níž v roce 2003 zahynulo 11 lidí. A celý americký státní dluh představuje částka převyšující "jen" 15 bilionů dolarů.

"Je těžké tohle vůbec brát vážně," řekl mluvčí městského právního odboru. "Jde možná o právní případ, o tom rozhodne soud. Ale to číslo je přehnané."

Tagy: americanka

Zdroje: ČTK