Dagmar Havlová bude na Febiofestu předsedat porotě

- Ženy autor: red

Čestnou předsedkyní hlavní poroty Febiofestu bude herečka a manželka našeho exprezidenta Dagmar Havlová. Jeho již osmnáctý ročník se uskuteční od 24. března do 1. dubna v multikině Cinestar Anděl v Praze a částečně se dostane i do osmi největších českých měst.

Hostem Slovenského dne pak bude 29. března Milan Lasica. Dalším zahraničním hostem Kina osobností bude po už ohlášeném islandském režisérovi Fridriku Thóru Fridrikssonovi a americkém kameramanovi Edwardu Lachmanovi francouzský filmař Olivier Assayas. Uvede svůj pětiapůlhodinový projekt Carlos, který loni představil v Cannes.

Pocta velikánům

Na adrese www.febiofest.cz mohou zájemci ode dneška vidět kompletní program přehlídky, která uvede 190 filmů z šestapadesáti zemí. V Praze se uskuteční 436 projekcí, v regionech jich bude 118.

Promítat se bude ve 14 sálech tří pražských kin. V regionech se k nim připojí desítka kin se 17 kinosály. Například pražské bio Ponrepo uvede snímky Otakara Vávry, Zbyňka Brynycha, Martina Friče, Vladislava Vančury či Karla Kachyni.

Uzávěrka přihlášek do hlavní poroty je 10. března. Poté začne štáb festivalu sestavovat z přihlášených diváků jury na principu průřezu českou společností. Zájemců je zatím téměř 300.

Cena vstupenek se zvýšila o šest korun na 85 Kč. Tradiční Febiofest Music Festival přinese každý večer pět koncertů přístupných zdarma - letos se bude hrát až do ranních hodin.

Pomohl i stát

"Tento ročník opět vznikal obtížně už proto, že nemáme dlouhodobou smlouvu se sponzory a o každý ročník musíme bojovat," řekl novinářům Fenič. Ocenil pomoc hlavního města, které přehlídku podpořilo pěti miliony korun.

"Byla to pomoc o to cennější, že většinu financí dostáváme až po festivalu, řada grantů se schvaluje až v jeho průběhu, ale řadu věcí musíme platit předem," konstatoval Fenič.

Na festivalu se také objeví kompletní přehlídka tvorby světově uznávané  francouzské autorské dvojice Ducastel & Martineau, která u nás není příliš známá.

Samostatně připravovaný Febiofest na Slovensku začne 25. března, potrvá do 17. dubna a bude tam opět největší přehlídkou českého filmu.

Profil Dagmar Havlové na http://www.osobnosti.cz/

Zdroje: ČTK