Chodec ušel za 11 let 75 tisíc kilometrů. Teď chce vytvořit ministerstvo míru

- Kuriozity autor: Danica Klein

Kanaďan, který po jedenácti letech dokončil pěší cestu kolem světa a v neděli dorazil do Montrealu, oznámil, že si dal nový cíl. Chce vytvořit v Ottawě ministerstvo míru.

Jean Béliveau ušel na své dobrodružné cestě 75.500 kilometrů a za 4077 dní prošel 64 zemí. V závěrečné fázi cesty ho ulicemi Montrealu provázela více než stovka jeho obdivovatelů. Zářící a bez známek únavy dokončil pěší túru na náměstí před radnicí, kde se po jedenácti letech setkal i se svojí matkou.

Mírové orgány

V cíli ho vítaly jeho děti, vnoučata a manželka, která ho celou cestu morálně i finančně podporovala. Béliveau po bouřlivém přijetí v Montrealu, kterého se zúčastnili i místní politici, prohlásil, že jeho "skutečná mise" teprve začíná. Chce totiž prosadit zřízení "skutečného ministerstva míru" nejen v kanadské vládě, ale také v dalších zemích. Toto ministerstvo by mělo podle něho "zastřešovat mírové orgány" a vytvořit "tým lidí, kteří by vyučovali ve školách a v institucích o míru". Myšlenku ministerstva míru prosazuje organizace Iniciativa pro kanadského ministra míru.

Všichni jsme rozdílní

"Chodec", jak mu v Kanadě přezdívají, řekl, že zahájil svoje dobrodružství, aniž pomyslel na mír nebo na děti. Tuto myšlenku mu prý vnukla jeho žena. "Chtěla, abych pro ni udělal mír...Je to bláznivé," přiznal a uvedl, že ho to "donutilo se kultivovat, pracovat".

"Všichni jsme rozdílní a naše země je krásná, jsou tu různé barvy, různé víry, různé formy politiky...Všechno jsou to noty (...) a ty je třeba je sladit, dělat společnou hudbu," řekl.

"Možná, že nikdy nebudeme mít mír, ale když uděláme krok kupředu a potom další, myslím, že budeme mít spolu lepší svět," uzavřel Béliveau svoje úvahy.

Zdroje: ČTK