Bývalá baletka vede rehabilitaci s prvky tance i jógy

- Ženy autor: red

Pro dospělé aktivní sportovce, ale třeba i pro děti nebo důchodce je vhodná rehabilitační metoda gyrotonic, která využívá prvky tance a jógy.

Vymyslel ji pro regeneraci unavených svalů tanečníků jejich kolega Julius Horvath a rozšířena je zejména v USA a západní Evropě. První studio s prvky gyrotonic v Česku nyní v Praze otevřela bývalá baletka Barbora Kohoutková.

"Nasbírala jsem hodně úrazů a prodělala hodně operací, léčilo mě mnoho terapeutů," řekla Kohoutková, které přinesl úlevu právě systém gyrotonic. Metodu se proto naučila na speciálních kurzech, když se před dvěma lety vrátila po 13 letech strávených v zahraničním angažmá do Česka.

Předcházení ůrazům

"Horvath zjistil, že tělo tanečníka je přetěžované a neexistuje nic, co by jim pomohlo, aby se zbavili bolesti a předcházeli úrazům," vysvětlila Kohoutková; systém pak byl přetvořen i pro "normální" lidi. "Může to cvičit kdokoli, protože to jen minimálně zatěžuje tělo," prohlásila bývalá baletka, která viděla gyrotonic cvičit i čtyřiadevadesátiletou ženu.

Gyrotonic se cvičí na speciálním zařízení, které nadnáší končetiny cvičence, a proto ho po cvičení tělo nebolí, pouze si lépe uvědomuje napětí ve svalech. "Jde o propojení jógy, tancování, gymnastiky a plavání, je to holistický koncept cvičení," konstatovala Kohoutková. "Ve světě se gyrotonic používá zejména v rehabilitačních centrech na léčení problémů s páteří a různých pooperačních stavů," uvedla.

Gyrokinesis

Na vybavení méně náročnou variantou cvičení je gyrokinesis, které se provádí vsedě na stoličkách a lidé na nich pracují jen s vlastním tělem. "Jsou to jednoduchá cvičení, která může cvičit každý člověk. Třeba i během práce v kanceláři si může rozproudit energii v těle," poznamenala Kohoutková.

"Potýkáme se kvůli sedavému zaměstnání a špatné stravě s bolestmi zad a civilizačními chorobami, tohle mnohé problémy řeší," dodala. Informace o rehabilitační metodě a novém studiu jsou uvedeny na internetových stránkách jeho zakladatelky.

Tagy: joga

Zdroje: ČTK