Bolestivá menstruace trápí spíš dívky, ale podle odhadu ji zažije až 75 % žen

- Zdraví autor: Jan Janula

Bolestivá menstruace (odborně primární dysmenorea) je termín pro menstruační bolesti a křeče, které velmi nepříjemně ovlivňují život ženy, zejména v mladších věkových kategoriích. S těmito pacientkami se často setkáváme nejen v gynekologické ordinaci, ale obvykle i v ordinaci praktického lékaře.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hledají totiž často pomoc při řešení akutní bolesti a celé řady dalších souvisejících příznaků. Uváděné menstruační bolesti jsou často lékaři (zejména muži) nahlíženy jako zdánlivě banální záležitost, kterou není potřeba řešit.

Problémy spíš v mladém věku

"Ze své každodenní praxe vím, že to bývá nepříjemný, bolestivý a veškerou aktivitu omezující stav, periodicky se opakující v reprodukčním věku ženy (od puberty do menopauzy).

Problémy se často objevují v průběhu dospívání a s přibývajícím věkem (nebo po proběhlém těhotenství) ustupují," říká praktická lékařka Jana Vojtíšková. Podle různých odborných zdrojů zažije menstruační bolesti během svého fertilního období až 75 % žen.

Při menstruačním cyklu dochází k pravidelným změnám endometria (sliznice děložní dutiny). Bolest začíná obvykle dva až tři dny před začátkem krvácení a je charakterizována různě silnými tlakovými bolestmi v podbřišku, v kříži nebo v zádech.

Někdy se promítá i do dolních končetin - hlavně do oblasti stehen. Menstruace bývá doprovázena velmi silnými křečemi, bolestmi hlavy, podbřišku a také průjmy či zvracením. Ve výjimečných případech může dojít až ke krátkodobé ztrátě vědomí.

Genetika  hraje roli

Výskyt těchto obtíží je pravděpodobně geneticky podmíněný a v rodinách se obtíže u žen vyskytují opakovaně. Předpokládá se, že silné děložní stahy (kontrakce) působící bolest a křeče jsou u těchto žen vyvolány vysokou hladinou prostaglandinů.

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které si tělo vytváří pouze v nepatrném množství. Hrají klíčovou roli v rozvoji bolesti, horečky, zánětu a stimulují hladkou svalovinu.

Při vzestupu jejich hladiny může dojít ke zvýšené stimulaci hladké svaloviny, která se pak projevuje bolestmi až průjmy (při stimulaci hladké svaloviny střeva - zrychlený transit time).

Závažnější je tzv. dysmenorea sekundární (je příznakem skrytého gynekologického onemocnění, např. endometriózy, zánětu dělohy apod.) a její léčba patří výhradně do rukou lékařů.

Vhodné konzultace u lékaře

Organické příčiny bolestí a silného krvácení mají své řešení v chirurgickém zákroku. Ostatní, tzv. funkční příčiny se léčí hormonální cestou. Právě bolest je nejčastějším důvodem samoléčby, ale také konzultací u lékaře.

Ta pomáhá, ale někdy i komplikuje práci lékaře. Je nutno ji chápat pozitivně a laickou veřejnost v tomto směru podporovat a vychovávat. Existuje celá řada volně prodejných léků, tzv. OTC - Over The Counter), které a pokrývají celou symptomatologii bolestivých stavů s vysokým výskytem v populaci, přičemž mají nízké riziko komplikací.

Škálu možností nabízí hormonální terapie, kterou lze rozlišit na antikoncepční a neantikoncepční hormonální léčbu. Vzhledem k tomu že většina žen s hyper a dysmenoreou je ve fertilním věku, nabízí se antikoncepce, jako ideální řešení.

Převážná většina přípravků perorální antikoncepce je v léčbě silného menstruačního krvácení používána neindikovaně (nemají k takové léčbě schválení). Jsou využívány zejména na základě dlouholetých zkušeností z praxe.

Tagy: zeny gynekologie

Zdroje: ČTK