Aukce klenotů Elizabeth Taylor překonala v New Yorku všechny rekordy

- Celebrity autor: Danica Klein

Celkem za 2,6 milionu dolarů se ve středu večer vydražily na newyorské aukci šaty slavné hollywoodské herečky Elizabeth Taylorové. K nejdražším položkám patřila jedna z jejích večerních rób od Diora, která se prodala za 362.500 dolarů (téměř 7,2 milionu korun).

Stříbrem zdobené brokátové šaty z roku 1968 s ladící kabelkou byly před dražbou odhadovány na 5000 dolarů, ale dramatické přihazování několika odhodlaných zájemců vyhnalo konečnou částku na více než sedmdesátinásobek.

Středeční dražba, další v téměř týden trvajících aukcích šperků, oblečení a dalších předmětů z pozůstalosti Taylorové, ovšem podle přítomných nedosáhla stejného stupně "třeštění", jaké provázelo úterní prodej šperků, jejichž celková cena vystoupala na 116 milionů dolarů. Suma 2,6 milionu dolarů utržená za šaty nicméně představuje zhruba desetinásobek odhadů.

Kultovní status

Podle aukční síně Christie's prodej ustavil rekord za dražbu módní kolekce, jakkoli nejdražší položkou večera byla litografie Taylorové od Andyho Warhola, která se prodala za 662.500 dolarů.

"Oblečení bylo krajně úspěšnou aukcí," řekla agentuře Reuters Andrea Fiuczynskiová z Christie's, která působila jako dražitelka. Výsledek aukce je podle jejích slov důkazem kultovního statusu Taylorové, jaký nemá obdoby u žádné ze současných hvězd.

"V dnešní době tu není žádná celebrita, která by se jí mohla rovnat," dodala Fiuczynskiová. Taylorová zemřela letos v březnu ve věku 79 let. Dražby budou dnes večer pokračovat prodejem memorabilií a uměleckých předmětů patřících Taylorové.

Tagy: USA aukce dražba fotografií šperky

Zdroje: ČTK