Aranžéři květin mají na zámku v Děčíně Mistrovství republiky

- Ženy autor: Jan Janula

V prostorách děčínského zámku dnes začala třicítka aranžérů květin bojovat o mistrovský titul. Mistrovství republiky ve floristice hostí město na Labi už po čtyřicáté, proto je hlavním tématem soutěže rubínová svatba.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Letos poprvé také floristé uvedou zasloužilé mistry do síně slávy, řekl Libor Kunte, ředitel pořádající děčínské Střední zahradnické a zemědělské školy. Dnes dopoledne měli dvě hodiny na uvázání svatební kytice pro nevěstu na rubínové svatbě, ve čtvrtek budou soutěžit s nejkrásnějšími aranžmá na svatební stůl.

Děčínská kotva

V dalších kategoriích vznikají také aranžmá inspirovaná 40. výročním Děčínské kotvy, například květinová přízdoba kabelky pro společenskou příležitost. Soutěž floristů se podle Kunta, jehož škola ji pořádá již 12 rok, neustále vyvíjí.

"Soutěž se mění výrazně, především svojí kvalitou. I soutěžní práce žáků doznaly za tu dobu obrovský změn. Výrazně se mění i technika," popsal vývoj soutěže Kunte.

Soutěžní výtvory 15 aranžérů profesionálů a 15 studentů si může o víkendu na děčínském zámku prohlédnout i veřejnosti. Zájemci se mohou na floristy při práci přijít podívat už dnes a ve čtvrtek.

Letitá soutěž

Ve stejný den se uskuteční křest knihy o floristice, vyhlásí zde i vítěze juniorské a seniorské kategorie soutěže. První ročník soutěže proběhl v květnu 1971 ve Společenském domě Střelnice v Děčíně a s drobnými výjimkami se zde konal dalších 35 let.

Prvního ročníku se zúčastnilo 105 soutěžících. Od roku 2008 pořadatelé soutěžní práce vystavují na děčínském zámku, kde si je o Děčínských slavnostech může prohlédnout až 10 000 návštěvníků.

Mistr ČR pak postoupí na mezinárodní floristickou soutěž Europa Cup, která se uskuteční na přelomu srpna a září v Havířově.

Zdroje: ČTK