Anglie výrazně přitvrdila v boji proti kouření i cigaretám

- Zdraví autor: red

Obchody v Anglii nebudou moci vystavovat tabákové výrobky. Oznámila to dnes britská vláda v rámci nové strategie proti kouření, která také zvažuje zavedení jednotných obalů pro všechny značky cigaret. Od dubna 2012 bude zakázáno vystavování cigaret a tabákových výrobků ve velkých obchodech a od dubna 2015 ve všech.

Vláda také předloží ke konzultaci návrh, aby se všechny značky cigaret prodávaly ve stejném obalu a s dominujícím zdravotnickým varováním. Podle dnes zveřejněného návrhu vláda v tomto směru nezaujala stanovisko a bude se na konci roku řídit výsledky konzultací.

Obchody jsou proti

Zákaz vystavování cigaret v obchodech zavedly Kanada, Irsko, Island a Finsko. Směřuje k němu i Skotsko a Severní Irsko, které mají v těchto záležitostech v rámci Británie samostatnost rozhodování.

Wales zatím vyčkává na důsledky zákazu v Anglii. Proti novým zákazům se staví především majitelé malých obchodů. "Nejsou žádné důkazy o tom, že to omezí kouření," uvedla Debbie Corrisová ze Sdružení prodejců tabáku. "

Jednotné obaly nejvýše povedou k většímu množství padělků. A zákaz vystavování cigaret nejhůře postihne malé obchody. Jsme tím zklamáni," uvedla.

Naopak podle Martina Dockrella z protikuřácké organizace Ash jsou "silné důkazy" o tom, že zákazy tohoto druhu odradí případné kuřáky.

Varovná čísla

"Pravidelní kuřáci vědí, jakou značku chtějí, a nemusí jí vidět vystavenou. Vystavené krabičky cigaret slouží ke dvěma věcem - propagují značky novým kuřákům a povzbuzují ke koupi lidi, kteří nákup nezamýšleli," řekl.

Vláda, která se přiklání k těmto argumentům, chce snížit do roku 2015 podíl kuřáků v populaci z nynějších 22 procent na 18,5 procenta. Hlavním důvodem nových zákazů je to, že za posledních deset let se přestal počet kuřáků snižovat.

V roce 1974 kouřilo 45 procent dospělých, roce 1996 pak 28 procent a jejich počet se dále snižoval do roku 2001, odkdy je podíl kuřáků víceméně stejný. Varovný je podle vlády především počet mladých kuřáků. Kouří například jeden ze sedmi patnáctiletých.

Británie zakázala reklamu tabákových výrobků v roce 2003. V červenci 2007 bylo zakázáno kouření na veřejných místech a v říjnu téhož roku byl zakázán prodej cigaret nezletilým do 18 let. Letos v říjnu začne platit zákaz prodeje cigaret z prodejních automatů.

Zdroje: ČTK