Alpský Ötzi: Byl muž z ledu lovcem, psancem nebo šamanem?

- Kuriozity autor: Danica Klein

Na prvořadou archeologickou senzaci narazili němečtí manželé, kteří si do Alp poblíž rakousko-italské hranice vyšli za turistikou. Původně měli za to, že z ledu vyčnívající ostatky patří nějakému horolezci.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Skutečnost ale všem vyrazila dech. Vědci totiž zjistili, že mimořádně zachovalá mumie z pozdní doby kamenné zde odpočívá již 5300 let. Ötzi, jak byl hrdina podle blízkého údolí pojmenován, byl nalezen před 20 lety, 19. září 1991.

Zranění šípem

O objev se ihned začalo přetahovat Rakousko s Itálií a trvalo rok, než se záležitost vyjasnila. Měřily se i hranice, o 92,56 metru vyhráli nakonec Italové. Špičkování ale pokračuje, Rakušané tvrdí, že Ötzi nemohl být Ital, protože se u něj našly pracovní nástroje a živil se tedy prací, Italové zase kontrují, že když má mozek, nemohl to být Rakušan. Mumie se stala mediální hvězdou, která zastínila i dosud nejproslulejšího muže Jižního Tyrolska - horolezce Reinholda Messnera.

Je prokázáno, že Ötzi zemřel na následky zranění šípem, jehož část zůstala vězet pod lopatkou. Kým ale byl? Podle jedné z teorií pastevcem, který uprchl do hor před násilnými střety v údolí, lovcem, jenž vyrazil za kořistí, nebo i rituální obětí. Někteří vědci soudí, že místo nálezu Ötziho se neshoduje s místem jeho smrti, že zde mohl být jen ceremoniálně pohřben. To by nasvědčovalo, že mohl být i významným člověkem, například náčelníkem nebo šamanem.

Ilustruje to i množství předmětů, které měl Ötzi u sebe, především vzácná měděná sekera, luk a šípy. Muž v tehdy již pokročilém věku asi 45 let, 160 centimetrů vysoký a 50 kilogramů vážící, měl také jakési kožené návleky - legíny, kožený plášť, čepici z medvědí kůže a boty vycpané trávou, aby mu bylo tepleji. Na těle pravěkého horala bylo nalezeno velké množství tetování, například ve formě souběžných čar, kterým byla zřejmě přisuzována léčebná síla.

"Prapohorky" z medvědí a jelení kůže

Při průzkumu mumie vědci používají ty nejmodernější metody. Ví se tedy, jak Ötzi zhruba vypadal či jaká měl zranění, informace z jeho genů například ukázaly, že - oproti původním předpokladům - neměl oči modré, ale hnědé. Živil se převážně masem, jeho silně obroušené zuby však také napovídají, že na jídelníčku měl často i placky či kaše z nahrubo rozdrceného zrní. Otázkou nadále zůstává, odkud pocházel - z Evropy či snad dokonce z Blízkého východu?

Zajímavostí je rekonstrukce Ötziho obuvi, do které se zapojil český vědec Petr Hlaváček z technologické fakulty zlínské Univerzity Tomáše Bati, světově uznávaný odborník na historii obouvání. Replika bot byla testována přímo v Alpách, kde se prokázalo, že "prapohorky" z medvědí a jelení kůže vyložené senem mají překvapivě skvělé tepelné vlastnosti. Uznávaný časopis Discovery kopii Ötziho obuvi zařadil mezi stovku nejpozoruhodnějších světových objevů roku 2003.

Ledové dívky

V roce 1998 našla mumie domov v muzeu v italském Bolzanu, kde se k nynějšímu výročí koná do 15. ledna 2012 výstava. Ötzi je uložen ve speciálním chladicím boxu se stálou teplotou a vlhkostí a zájemci jej mohou spatřit okénkem. Erika a Helmut (zahynul v horách v roce 2004) Simonovi z německého Norimberku, kteří pračlověka objevili, vedli s místní italskou vládou spor o odměnu. Po dlouhých letech jim bylo přiznáno nálezné 175.000 eur (asi 4,5 milionu korun).

Mezi nejslavnější mumie světa jsou řazeni egyptští faraoni Tutanchamon či Ramesse II. nebo ostatky "ledové dívky" zvané Juanita, pocházející z Peru. Nadšení vzbudil také nález mumie skythského válečníka zakonzervované v ledu a objevené v Mongolsku.

Zdroje: ČTK