6. září: Den, kdy zemřel král vysokého cé

- Celebrity autor: Danica Klein

VIDEO. Před pěti lety, 6. září 2007, zemřel famózní italský tenorista Luciano Pavarotti. V jednasedmdesáti letech podlehl rakovině slinivky. Popularita hvězdného pěvce nepramenila pouze z jeho výjimečného hlasu, který mu vynesl přízvisko "král vysokého cé".

Pavarotti měl také velkou zásluhu na tom, že se svět klasické hudby otevřel. Dokázal to nejen svými vystoupeními ve sportovních halách, ale také přímým účinkováním s celebritami z řad populární a rockové hudby. Tato jeho otevřenost však současně vyvolala kritiku konzervativních posluchačů vážné hudby.

Luciano Pavarotti se narodil 12. října 1935 v italské Modeně v rodině pekaře. Po studiích pedagogiky působil dva roky jako učitel náboženství a tělocviku na základní škole a krátce též jako pojišťovací agent. Od roku 1956 chodil na soukromé hodiny zpěvu. Debutoval v roce 1961 v roli Rudolfa v Pucciniho Bohémě na scéně Teatro Municipale v Reggio Emilia.

Od konce 60. let již byl srovnáván se slavnými tenory minulosti Enrikem Carusem či Mariem Lanzou, v mládí naslouchal zpěvu Beniamina Gigliho a k jeho idolům patřil Giuseppe Di Stefano.

Pěvec, který byl dosti pověrčivý, a proto vždy musel mít bílý kapesník v ruce a zahnutý hřebík v kapse, se téměř výhradně zaměřoval na italský repertoár. Mezi jeho nejznámější role patřili mimo jiné Cavaradossi v Pucciniho Tosce, Radames ve Verdiho Aidě nebo Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky. Pavarottiho "výstavním kouskem" byla árie prince Kalafa Nessun dorma z třetího dějství Pucciniho opery Turandot. Svůj věhlas šířil i četnými koncertními turné.

S přibývajícím věkem, velkou nadváhou a cukrovkou se ani "božskému Lucianovi" nevyhnuly hlasové výpadky či odvolání vystoupení na poslední chvíli. Byl také stíhán pro daňové úniky. Milovník jídla, koní, fotbalu a pěkného oblečení vystoupil dvakrát i v Praze. Jeho koncerty z let 1996 a 2005 pokaždé zaznamenaly obrovský úspěch. Pavarotti byl dvakrát ženatý a měl čtyři dcery.

Zdroje: ČTK