Poslední dubnová noc patří tradičně pálení čarodějnic


VIDEO. Milovníci tradiční jarní zábavy stráví dnešní noc pod širým nebem s vatrami a čarodějnickým rejem. Na noc známou jako jako filipojakubská, Valpuržina noc nebo noc Beltine pořadatelé chystají na mnoha místech Česka hudební program, soutěže a hry pro děti i dospělé. Vrcholem akcí budou ohně, v nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice.

zdroj: Mediafax

Do pražského klubu Ladronka se malé i velké kouzelnické bytosti slétnou již posedmé. Zábava začne v 15:00 a potrvá až do noci. "Na programu budou sporty, hry, soutěže, divadelní představení a koncerty kapel Žlutý pes a Airfare. Nebude chybět ani opékání špekáčků a písničky u táboráků," uvedla starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková. Součástí akce je i volba Miss čarodějnice a Čarodějnice na kolečkách. Kdo se nestihne namaskovat doma, může se nalíčit v místním "čarodějném salónu šerednosti".

Jarní trhy spojené s pálením čarodějnic pořádá Spolek břevnovských živnostníků u Břevnovského kláštera. Návštěvníkům se zde představí řemeslníci a farmáři a mohou ochutnat domácí čokoládu či bramborové spirálky a zakoupit špekáčky k opékání. Zapálení ohňů se chystá od 17:00 a hlavní hranice se rozhoří o dvě hodiny později.

Žabí stehýnka, netopýří křidýlka a omamné lektvary

Velká oslava "čarodějnic" plná hudby, workshopů, divadla a prezentací neziskových organizací se koná v pražském Centrálním parku na Pankráci u kavárny Café Na půl cesty. Čarodějnický průvod nabídne akce s názvem Malostranské čarodějnice 2012. Sraz lampiónového průvodu s bubny je v 19:00. Vyhlášení nejošklivějších čarodějnic a čarodějů se večer koná v Bedřichově na Liberecku. Návštěvníky čekají i žabí stehýnka, netopýří křidýlka a omamné lektvary.

Slet čarodějnic chystají i České Budějovice. Malí i velcí adepti čarodějnického řemesla budou mít k dispozici školu kouzel, součástí akce bude i bubenická show, rituální tanec a po setmění ohňová podívaná. Hlavním kouzelníkem celého dne bude Ondřej Sládek, který je mistrem České republiky v moderní magii.

Většina zvyků, které se k poslední dubnové noci a pálení čarodějnic vážou, se vyvinula z lidových pověr. Přes den se měl například udělat důkladný jarní úklid hospodářství, protože špína a nepořádek byly živnou půdou pro řádění čarodějnic. Tajemnější úkony se prováděly v noci. Etnologové zjistili, že součástí prapůvodního pohanského svátku mohla být i sexuální magie spojená s rituálním předáváním plodnosti půdě. Někde tak činily mladé páry, jinde pouze ženy v plodném věku.

reklama

čtete dále

 • Pohlednice po 50 letech našla adresáta

  Pohlednice po 50 letech našla adresáta

  30.4.2012 09:29 – Kuriozity 0

  Pohlednice odeslaná z Chicaga v roce 1958 konečně našla svého adresáta. Musela jí s tím ale trochu pomoct moderní technika v podobě internetu a sociální sítě Facebook, napsala dnes agentura AP. Příjemcem pohlednice s obrázkem chicagského krytého Sheddova akvária byl Scott McMurry ve Virginii. Jednasedmdesátiletý pán prý ihned poznal písmo své matky. více

 • Máte miliony navíc? Prominentní výtisk americké ústavy je na prodej

  Máte miliony navíc? Prominentní výtisk americké ústavy je na prodej

  27.4.2012 22:12 – Kuriozity 0

  Do dražby míří osobní exemplář ústavy a listiny základních práv a svobod prvního prezidenta USA George Washingtona. Zhruba stostránkový v kůži vázaný výtisk se bude dražit v aukční síni Christie's v New Yorku 22. června a očekává se, že jeho cena dosáhne tří milionů dolarů (56 milionů korun). více

 • Za nachlazení a spalničky mohou netopýři!

  Za nachlazení a spalničky mohou netopýři!

  27.4.2012 19:55 – Zdraví 0

  Lidský virus příušnic pochází přímo z netopýrů. Odhalil to mezinárodní vědecký tým, jehož členem je i Peter Vallo z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně. Netopýři jsou totiž podle jejich zjištění zdrojem takzvaných paramyxovirů, které u člověka vyvolávají například spalničky, příušnice, zápaly plic a různá nachlazení. více

 • Vesmír - další hranice pro Hillary Clinton?

  Vesmír - další hranice pro Hillary Clinton?

  27.4.2012 14:14 – Kuriozity 0

  Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová oprášila svůj dávný sen dostat se do vesmíru. A to díky plánu britského miliardáře Richarda Bransona v brzké době posílat vesmírné turisty na oběžnou dráhu. více