Polovina Čechů by své tělo darovala medikům

30. 3. 2012 20:37 - Kuriozity autor: Danica Klein

Polovina Čechů by souhlasila s tím, aby jejich tělo po smrti dostali medici k výuce. Necelá třetina by svolila i s jeho využitím pro výstavu exponátů z lidských těl. Výstavy preparovaných těl, které občas zavítají i do České republiky, vnímá negativně jen necelá pětina lidí, naopak téměř polovině se líbí.

zdroj: Archiv

Otázka, zda věnovat své tělo pro účely výuky mediků na lékařských fakultách, rozdělila Čechy přesně na poloviny. Půlka účastníků průzkumu by s tím souhlasila, druhá polovina byla proti. Pokud by ale přání darovat své tělo lékařské fakultě projevil někdo z příbuzných, naprostá většina lidí by takové přání respektovala. Pouze 15 procent dotázaných by se snažilo rozhodnutí příbuzného zvrátit.

S darováním těla na výstavu by nesouhlasilo mnohem více Čechů. Své tělo by k podobnému účelu darovalo 29 procent dotázaných, zbytek je proti. Kladnou odpověď častěji volili ti, kteří mají zájem takovou výstavu navštívit, a lidé s nižším vzděláním. Odmítavě se k tomu stavěli hlavně vysokoškoláci. Třetina lidí by darování těla na výstavu rozmlouvala svým příbuzným. 
Společnost STEM/MARK provedla průzkum na internetu letos v únoru. Zúčastnilo se jej 553 lidí ve věku 15 až 59 let.

Tagy: Češi tělo Výzkum

Zdroje: ČTK